Czy można nosić przyłbice zamiast maseczki?

Pandemia koronawirusa to niewątpliwie bardzo trudny czas dla naszego społeczeństwa. W trosce o zdrowie obywateli Rząd wprowadził wiele restrykcji i nakazów, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jednym z nich jest obowiązek zakrywania ust i nosa. Zdecydowanie jest to fundamentalny sposób na zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Istnieje wiele metod zakrywania twarzy. Nie da się ukryć, że największą popularnością cieszą się maseczki ochronne. Ponadto, wiele sklepów oferuje Klientom przyłbice. Jednak, czy przyłbica zamiast maski to dobry wybór? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązek zakrywania ust i nosa na terenie naszego kraju obowiązuje do odwołania. Obywatele mogą uczynić to za pomocą maseczki ochronnej, bawełnianej chusty, szalika bądź przyłbicy. Zasłanianie twarzy jest koniecznością zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej.

Przepis ten dotyczy osób przemieszczających się: środkami transportu publicznego, samochodem (jeśli podróżujemy z osobą, z którą nie mieszkamy pod jednym dachem), statkami pasażerskimi i powietrznymi, w punktach handlowo-usługowych, placówkach użyteczności publicznej, niektórych zakładach pracy, miejscach sprawowania kultu religijnego, na cmentarzach i ulicach.

Co daje nam maseczka?

Jak wiemy, wirus COVID-19 przenoszony jest drogą kropelkową. Oznacza to, że z łatwością możemy zarazić się nim nawet podczas rozmowy z drugim człowiekiem. Nie ulega wątpliwości, że maseczka ochronna jest jednym z najskuteczniejszych środków w walce z uciążliwym wirusem. Zakrywając twarz maseczką bądź innym elementem odzieży, chronimy błonę śluzową ust i nosa przed drobnoustrojami.

Maseczka ma również działanie zapobiegawcze, ponieważ uniemożliwia dotykanie okolic jamy ustnej rękoma. Chroni także inne osoby przed zakażeniem. Aby ochrona mogła działać prawidłowo, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, jak również unikanie zgromadzeń oraz zachowanie dystansu społecznego.

 

Czy przyłbica chroni przed koronawirusem?

Wraz z wprowadzeniem nakazu zakrywania ust i nosa temat maseczek ochronnych wywołał wiele kontrowersji. Większość osób zdecydowała się na ochronę nosa i ust w formie przyłbicy. Plastikowa przyłbica zwykle jest umieszczana w okolicy czoła. Dzięki temu zabezpiecza nie tylko naszą jamę ustną, ale również oczy.

Niekwestionowaną zaletą przyłbicy jest fakt, że można ją z łatwością zdezynfekować. Niemniej jednak ma ona jedną, zasadniczą wadę – nie przylega dobrze do twarzy. Szkodliwe cząsteczki unoszone w powietrzu mogą z łatwością przedostać się do naszej błony śluzowej.

Przyłbica zamiast maseczki?

Czy przyłbicę można nosić zamiast maseczki? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z nas. Przyłbica sama w sobie nie gwarantuje nam skutecznej ochrony przed koronawirusem. Mimo że chroni nasze oczy, po bokach znajdują się szczeliny, przez które z łatwością mogą przedostać się drobnoustroje. Dlatego też nie zaleca się stosowania tej formy ochrony na twarz. Wyjątkiem jest praca w handlu. Zazwyczaj stanowisko sprzedawcy oddzielone jest od Klientów dodatkową szybą pleksi, dzięki czemu kasjer nie musi dodatkowo nakładać maseczki ochronnej.

Przyłbica najlepiej spełnia swoją funkcję, gdy jest noszona wraz z maseczką. Dzięki temu chroniony jest nie tylko nos i usta, ale również oczy, przez które również jest możliwe zarażenie. Jeśli w naszym otoczeniu znajdzie się osoba, która kicha lub kaszle, drobnoustroje osiądą na przyłbicy. Tego typu zabezpieczenie również chroni inne osoby przed zakażeniem, jeśli istnieje szansa, że to my możemy zarazić drugą osobę.

Podsumowanie

Wraz z nastaniem pandemii rządzący zastosowali szereg restrykcji mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się niebezpiecznej choroby. Nakaz zasłaniania nosa i ust towarzyszy nam już długi czas. W obecnej sytuacji konieczne jest zakrywanie nosa i ust we wszystkich miejscach publicznych. Do tego celu niezbędna jest maska ochronna bądź przyłbica.

Wiele osób zastanawia się, czy przyłbica zamiast maseczki to dobre rozwiązanie? Przyłbica ze względu na swoją budowę nie gwarantuje maksymalnej ochrony przed wirusem. Dlatego też zaleca się stosowanie jej wraz z maską ochronną. Wówczas mamy pewność, że nasza osłona na twarz jest rzeczywiście skuteczna.

69.00  55.00 
Ozone Casual 4 szt z węglem aktywnym
99.00  89.00 
Maska Antysmogowa Casual OZONE BLUE FLORAL Opakowanie zawiera : 2 x  filtr 1 x maska z systemem regulacji dopasowującej się...

49.00  35.00 
Ozone Casual 2 szt z węglem aktywnym
Loading...
Your cart
Sum: 0.00   (0 product s)
Your cart is empty