maseczka ochronna

Maseczki na koronawirusa – którą najlepiej wybrać?

Epidemia SARS – CoV 2 w Polsce nie odpuszcza, słupki zachorowalności i zgonów wciąż pną się w górę. W efekcie cały kraj objęty został tak zwaną czerwoną strefą, a na jego mieszkańców nałożone zostały nowe restrykcje, między innymi obowiązek noszenia maseczki ochronnej w miejscach publicznych – na ulicach, skwerach czy w sklepach. Wszędzie tam, gdzie możemy mieć kontakt z innymi ludźmi i stanowić dla nich potencjalne źródło zakażenia, musimy zasłonić nos i usta.

Wszystko wskazuje na to, że ten obowiązek będziemy musieli wypełniać przez jeszcze długi czas – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że dopiero pod koniec 2022 roku będziemy mogli uznać sytuację epidemiczną za opanowaną. Tymczasem jednak warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i sumiennie nosić maseczkę. Jaką wybrać, aby rzeczywiście chroniła nas przed zakażeniem? Oto kilka przydatnych informacji na ten temat – przeczytaj koniecznie!

Jak działają maseczki?

Według badań naukowców oraz licznych doświadczeń, rzeczywiście noszenie maseczek ochronnych stanowi ogranicza rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą kropelkową i element realnej ochrony zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku wirusa SARS – CoV 2, którego cząsteczki wydostają się z układu oddechowego osoby zakażonej, gdy ta kaszle, kicha, a nawet oddycha. Noszenie maski ochronnej pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się cząstek wirusa w powietrzu i ich wdychaniu przez osoby zdrowe.

Aby jednak ochrona była jak najwyższa, warto zainwestować w taką maseczkę, która zatrzyma także te najmniejsze krople aerozoli. Badania dowodzą bowiem, że cząsteczki koronawirusa mogą być obecne także w mikroskopijnej wielkości aerozolach powstających w czasie oddychania, a które przez dłuższy czas unoszą się w powietrzu. Jakie maseczki warto więc wybrać?

Rodzaje maseczek ochronnych – zastosowanie i skuteczność

Maseczki ochronne dostępne na polskim rynku odznaczają się różną efektywnością, zastosowaniem i ceną, które pośrednio wynikają z zapewnianego przez nie poziomu skuteczności zabezpieczenia przed zakażeniem. Możemy wybierać spośród masek jedno – i wielorazowych, z filtrem lub bez, z zaworem lub bez niego. Ceny wahają się od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkuset złotych. Oto więc zestawienie masek ochronnych.

Maseczki chirurgiczne – w sklepach internetowych, przy zakupie stu sztuk, zapłacimy około 50 groszy za jedną maseczkę. Są to wyroby medyczne, trzywarstwowe, opatrzone stosownymi atestami jakości po przejściu specjalnych badań dotyczących ich skuteczności. Trzeba jednak uważnie je wybierać – część sprzedawców oferuje chińskie maski chirurgiczne bez atestu, które są całkowicie bezwartościowe. Dlatego też, zanim skorzystamy z danej oferty, trzeba dokładnie zapoznać się z jej treścią. Wysokiej jakości modele zapewniają dobry poziom ochrony przed koronawirusem oraz innymi wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu maski ochronne to maseczki jednorazowe. Nawet jeśli zakładamy maskę ochronną na zaledwie parę minut – od razu po ściągnięciu należy ją wyrzucić. Podobni postępujemy gdy maseczka chirurgiczna zwilgotnieje – natychmiast powinna zostać wymieniona na nową.

Maseczki ochronne wykonane z materiału – do wyboru mamy tutaj cały szereg maseczek wykonanych zwykle z dzianiny bawełnianej, różniących się między sobą kształtem, wykrojem i oczywiście kolorem. Tego typu maseczki ochronne na twarz są wygodne i przewiewne, dobrze dopasowują się do kształtu twarzy, a więc zapewnia zadowalający poziom ochrony i komfortu użytkowania. Po każdym użyciu należy wyprać ją w łagodnym detergencie i wodzie o temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Ale takiej maseczki też nie można nosić w nieskończoność, bowiem częste pranie niszczy strukturę włókien, a skuteczność maski spada. Raz na jakiś czas trzeba wymienić ją na nową. Koszt zakupu jednej sztuki to około 10 złotych.

Maski filtrujące KN95 – wykonane z włókniny maseczki oznaczone jako KN95 lub FFP2 zapewniają filtrację nie mniej niż 95 proc. cząstek z powietrza. Dobrze obejmują twarz, zapewniając szczelność przy krawędziach. Dzięki specjalnej budowie i sztywności, maseczka FFP2 nie dotyka nosa i ust, a więc nie powoduje podrażnień skóry i zapewnia wysoki komfort. Maska taka w niewielkim stopniu ogranicza przepływ powietrza, za to skutecznie obniża ryzyko zakażenia i zachorowania na wirus COVID 19.

Maseczk antysmogowa z filtrem N95 – podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych masek, modele te charakteryzuje poziom filtracji 95%, dzięki temu bardzo dobrze chroni drogi oddechowe. Maska antysmogowa z filtrem N95 wychwytuje nie tylko koronawirus, ale również cząstki znane jako smog oraz inne wirusy, bakterie, pyły i cząsteczki zawieszone w powietrzu. Zestaw składa się z dwóch elementów – maski wykonanej z przyjemnego w dotyku, przewiewnego materiału oraz wymiennego filtra. Specjalnie opracowany system regulacji pozwala dopasować maseczkę do twarzy noszącej ją osoby. Zaletą noszenia tych maseczek jest także szeroka gama rozmiarów i wzorów, dzięki czemu mogą być noszone przez osoby dorosłe o różnej budowie twarzy oraz przez dzieci.

Maseczki ochronne filtrujące FFP3 – zapewniają najwyższą ochronę, wyłapując nie mniej niż 99 proc. cząsteczek wirusa, bardzo dobrze chronią więc przed zakażeniem koronawirusem. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one poważnie ograniczyć dopływ powietrza do dróg oddechowych osób noszących je. Maski FFP3 są przeznaczone głównie do noszenia przez pracowników medycznych i osoby pracujące w zapylonych pomieszczeniach. Ważne, aby pamiętać, że noszenie maseczki jest skuteczne i daje gwarancje bezpieczeństwa tylko w przypadku gdy jej noszenie i zdejmowanie odbywa się prawidłowo. Powinny one dokładnie przylegać do twarzy, po ich zdjęciu należy je zutylizować lub wyprać i szybko umyć ręce.

Jaka maseczka na koronawirusa?

Według aktualnych badań najwyższy poziom ochrony przed zakażeniem koronawirusem zachorowaniem na COVID 19 zapewniają maseczki ochronne z filtrem N95 lub N99. Alternatywą dla nich może być wysokiej jakości maska chirurgiczna. Natomiast zupełnie nie chronią nas przed koronawirusem sprzedawane w marketach budowlanych maski oznaczone jako FFP1 – te nadają się jedynie do ochrony przeciwpyłowej.

Jaka maseczka nadaje się więc do zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i oferuje maksymalne zabezpieczenie zdrowia przy stosunkowo niskich kosztach użytkowania? Najbardziej rekomendowane są maseczki z filtrem wymiennym N95 lub N99. Argumentów przemawiających na jej korzyść jest bardzo wiele:

  • badania dowodzą, że filtr zatrzymuje nie mniej niż 95 proc. cząstek obecnych w powietrzu,
  • bardzo dobrze przylega do ust i nosa,
  • nie blokuje przepływu powietrza do dróg oddechowych,
  • wykonana jest z materiałów przyjemnych w dotyku i miękkich – nie powoduje podrażnień czy odcisków skóry nawet przy dłuższym noszeniu,
  • troczki zakładane za uszy są regulowane – nadaje się zarówno dla osób o drobniejszej budowie, jak i dzieci oraz osób o pełnej twarzy,
  • pranie maseczek jest bardzo łatwe – wystarczy ciepła woda i łagodny detergent, na przykład szare mydło,
  • wymienny filtr węglowy gwarantuje skuteczną ochronę przez około 20 – 25 godzin,
  • szeroki wybór wzorów i kolorów dla osób w różnym wieku i o różnych gustach – dla mężczyzn, kobiet i młodzieży,
  • dostępne w mniejszym rozmiarze – maski antysmogowe dla dzieci.

Przepisy określają jedynie to, że w miejscach publicznych obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust – nie precyzują jaki rodzaj  środków ochronny powinniśmy stosować, jakie maseczki zakładać. Trzeba jednak pamiętać, że raporty WHO i badania z całego świata dowodzą, iż koronawirus może stanowić duże zagrożenie zdrowia nawet dla osób młodych i zdrowych, a jego śmiertelność sięga nawet 4 proc. Dlatego przed zakażeniem warto się bronić wybierając skuteczne maseczki  i zakładając je po wyjściu z domu, przestrzegając dystansu oraz jeśli to możliwe unikając kontaktu z osobami wykazującymi objawy infekcji.

69.00  55.00 
Ozone Casual 4 szt z węglem aktywnym
99.00 
Maska Antysmogowa Casual OZONE BLUE FLORAL Opakowanie zawiera : 2 x  filtr 1 x maska z systemem regulacji dopasowującej się...

49.00  35.00 
Ozone Casual 2 szt z węglem aktywnym
Loading...
Your cart
Sum: 0.00   (0 product s)
Your cart is empty