Maska FFP2 i FFP3 – czym się różnią?

Półmaski filtrujące z oznaczeniami FFP2 i FFP3 mają za zadanie ochronę układu oddechowego ludzi przed wniknięciem szkodliwych cząsteczek zawieszonych w powietrzu. Różnią się one między sobą przede wszystkim efektywnością filtracji oraz przeznaczeniem – podczas gdy maseczka FFP2 filtruje cząstki z efektywnością 94%, modele FFP3 zatrzymują ich aż 99%. Czym jeszcze różnią się od siebie maski?

Zainteresowanie społeczeństw maskami filtrującymi obudziło się w chwili wybuchu pandemii wirusa SARS CoV-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19. Wcześniej ich używanie ograniczało się do pracowników wykonujących obowiązki służbowe w warunkach dużego zapylenia oraz przedstawicieli służb medycznych. Obecnie sytuacja ta uległa zmianie, a masek coraz częściej poszukują użytkownicy nieprofesjonalni.

Czym charakteryzują się maski FFP1, FFP2 i FFP3?

Warto przyjrzeć się dokładnie jak wygląda maseczka ochronna FFP2 i inne maski filtrujące – zostały one zaprojektowane tak, aby dokładnie przylegać do twarzy użytkownika i tym samym zapobiegać powstawaniu szczelin między krawędzią maseczki i skórą twarzy. Dzięki temu całe wdychane powietrze jest najpierw filtrowane.

Niektóre półmaski zostały wyposażone w zawór, którego zadaniem jest ułatwianie wydychania powietrza. Poza tym efektywnie odprowadza wilgoć z wydychanej pary wodnej, a więc zapewnia masce dłuższą przydatność do użytku. Należy bowiem pamiętać, że zawilgocona maseczka nie nadaje się już do użytku – zamiast chronić, sama staje się siedliskiem drobnoustrojów.

Wszystkie maseczki używane są do ochrony ludzkiego układu oddechowego, natomiast oznaczenia wskazują nam, w jakiej ilości cząsteczki są odfiltrowywane. Cząsteczki obecne w powietrzu mają jednak różną wielkość, a więc dla porządku przyjęto efektywność masek dla tych o wielkości nie mniejszej niż 0,3 mikrometra. Efektywność ochrony zapewnianej przez maski prezentuje się następująco:

  • maska ochronna FFP1 – nie mniej niż 80%,
  • maska FFP2 – nie mniej niż 94%,
  • maska FFP3 – nie mniej niż 99%.

Warto zaznaczyć również, że nieco inne oznaczenia obowiązują w Stanach Zjednoczonych:

  • N95 (lub KN95)- zapewniają filtrację cząsteczek nie mniejszą niż 95%,
  • N99 – zatrzymują ponad 99% cząstek z powietrza.

Poszczególne rodzaje masek rekomendowane są do stosowania w różnych okolicznościach i do ochrony przed różnymi zagrożeniami. Maseczkę klasy FFP1 noszą zwykle pracownicy branży budowlanej i spożywczej, którzy pracują wprawdzie w warunkach wysokiego zapylenia, ale nie są to pyły toksyczne.

Maski typu FFP2, czyli przeciwpyłowe i przeciwsmogowe, chronią przed dymem, cząsteczkami aerozoli oraz cząsteczkami fibrogenicznymi, czyli działającymi drażniąco na układ oddechowy. Używa się ich w przemyśle górniczymi i metalurgicznym, ale są polecane także jako środek zabezpieczający przed zakażeniem SARS – CoV -2, bowiem odznaczają się wysoką skutecznością filtracji drobnoustrojów. Nadaje się do tego celu także maseczka oznaczona jako N95.

Półmaska ochronna FFP3 oznaczona jest jako antywirusowa i antybakteryjna. Filtruje także cząsteczki rakotwórcze, toksyczne, a nawet radioaktywne. Używanie tych maseczek rekomendowane jest jednak tylko osobom pracującym w służbach ochrony zdrowia mającym kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.

Maseczki mogą różnić się między sobą także jeszcze jednym parametrem, o którym informuje nas oznaczenie NR lub R. Litery NR oznaczają, że maseczka jest jednorazowa i nie należy prać jej ani czyścić na inne sposoby. Maksymalny czas jej użytkowania wynosi 8 godzin. Natomiast maski wielorazowego użytku opatrzone są literą R.

Jeśli więc szukają Państwo skutecznej antywirusowej ochrony – FFP2 wystarczy w zupełności. Skutecznie zatrzymuje wirusy zawieszone w powietrzu i można ją nosić bez żadnych obaw o swój komfort oddychania. Szczególnie warto używać ich właśnie teraz, gdy epidemia SARS – CoV – 2 przybiera na sile, a już wkrótce dołączy do niej także sezonowa grypa.

69.00  55.00 
Ozone Casual 4 szt z węglem aktywnym
99.00  69.00 
Maska Antysmogowa Casual OZONE BLUE FLORAL Opakowanie zawiera : 2 x  filtr 1 x maska z systemem regulacji dopasowującej się...

49.00  35.00 
Ozone Casual 2 szt z węglem aktywnym
Loading...
Your cart
Sum: 0.00   (0 product s)
Your cart is empty